

DLA KSZTAŁTOWANIA KORZYSTNIEJSZYCH WARUNKÓW
W ROLNICZEJ I WIEJSKIEJ PRZESTRZENI PRODUKCYJNEJ
Scalenie gruntów to zabieg polegający na łączeniu rozdrobnionych działek rolnych lub leśnych w większe i bardziej funkcjonalne obszary. Ma na celu poprawę struktury przestrzennej gospodarstw rolnych, zwiększenie efektywności produkcji oraz usprawnienie dostępu do pól i infrastruktury. Scalenia są często realizowane w ramach programów modernizacji rolnictwa i mogą być wspierane środkami publicznymi. Proces ten obejmuje również poprawę dróg dojazdowych, meliorację oraz podział gruntów zgodnie z potrzebami właścicieli.
Z tematyką scaleń spotkałam się po raz pierwszy przy okazji realizacji pracy dyplomowej inżynierskiej. Moim zadaniem było opracowanie studium użytkowania gruntów biorących udział w procesie scalania. Praca miała charakter zarówno analityczny, polegający na przeszukiwaniu bazy ewidencji gruntów i budynków, jak i praktyczny – opracowanie dotyczyło rzeczywistego obiektu scaleniowego. Przygotowany zestaw tabel i map pozwolił na wysnucie wniosków co do zasadności i celowości procesu.
Po ukończeniu studiów, pracowałam przez kilka lat w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, gdzie zajmowałam się kontrolowaniem wydatkowania środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach wsparcia finansowego, pochodzącego z budżetu Unii Europejskiej, realizować można również zadania związane ze scalaniem gruntów i zagospodarowaniem poscaleniowym. Ta możliwość przyniosła znaczny wzrost tego typu działań w Polsce po roku 2004.
Na podstawie doświadczeń, zarówno tych wyniesionych ze studiów, jak i zdobytych podczas pracy zawodowej, podjęłam decyzję o kontynuowaniu badań z zakresu scaleń gruntów w ramach rozprawy doktorskiej, którą aktualnie realizuję. Moim głównym celem jest opracowanie wskaźników, pozwalających szacować wartość gruntu w postępowaniu scaleniowym w sposób jak najbardziej korzystny dla uczestnika procesu, uwzględniając jednocześnie realne możliwości produkcyjne siedlisk. Nowy układ przestrzenny, powinien uwzględniać szereg aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Zapewniać korzystne warunki gospodarowania ale i rozwoju obszarów wiejskich oraz lokalnych społeczności.